Psie Wychowanie

Lepiej szeptać niż krzyczeć

P1016902

Przyjrzyj się swojemu psu i podziel jego zachowania na kategorie. Znajdą się takie, które całkowicie zechcesz wyeliminować ale wiele z psich aktywności wymaga wyłącznie ucywilizowania. Nie zabraniaj psu kontaktu z otoczeniem i zamiast zakazu naucz go właściwych, stonowanych reakcji. Spróbuj zaproponować mu sposób zachowania, zamiast przyglądać się jak entuzjastycznie i bez kontroli skacze po nieznajomych. Jeśli nie zrobisz tego na początku, brak reakcji na niewłaściwe zachowanie utrwali je.

Bardzo pomocny i najłatwiejszy w użyciu, okaże się Twój własny głos. Równocześnie jest to najskuteczniejsza forma sprawowania kontroli nad psem. Kontroli i przede wszystkim profilaktyki. Gdy podchodząc do innego psa, ostrym głosem mówisz "nie wolno", wprowadzasz swojego psa w stan podenerwowania. Twój głos mówi "Uważaj, bądź gotowy do reakcji!". Po takim wstępie, trudno o przyjazne nastawienie i uniknięcie postawy grożącej lub ataku. Jeżeli to samo "nie wolno" powiesz cicho, powoli i spokojnie, przekonujesz swojego psa, że nic nadzwyczajnego się nie wydarza - po prostu spotykacie drugiego psa. Resztę pozostaw jemu.

Pamiętaj! Krzyk nakręca, szept uspokaja. Zablokowanie psa przez ostrą komendę nie wycisza go, ale podnosi poziom stresu. Utrzymujący się wysoki poziom stresu, to prosta droga by pies stracił kontrolę nad swoim zachowaniem i zaczął być nadmiernie agresywny.

Krzyk jako bodziec bardzo silny dla psa, zostaw na sytuacje alarmowe oraz inne ekstrema np. agresywne zachowanie, które przerwiesz ostrym FE lub NIE. Ma zadziałać jak ugaszenie pożaru większym wybuchem. Zatem, gdy tylko wyprowadzisz psa z niepożądanego zachowania - zaproponuj aktywność zastępczą, za którą będzie można go nagrodzić. Jeśli Twój pies przyzwyczai się do Twojego pokrzykiwania, komenda alarmowa może nie zadziałać. A komenda alarmowa ratuje życie...

Pamiętaj! Twój pies słyszy Cię doskonale, nawet jak nie zwraca na Ciebie uwagi.

Jesteś nauczycielem swojego psa. Pokazując mu świat, uczysz jak ma go traktować. To daje Ci gigantyczną siłę - jesteś w stanie narzucić psu sposób interpretowania rzeczywistości i w konsekwencji wypracować stałe, pożądane reakcje.