Psie Wychowanie

Co i dlaczego robimy z psem?

 leash agression

Widzisz tylko wierzchołek lodowej góry...

Nadmierna wokalizacja czy znaczenie moczem w domu to najczęściej tylko objaw innego, poważniejszego problemu. Rodzaj choroby współwystępującej, zależnej od problemu pierwotnego. Jeśli równolegle dostrzegamy inne zachowania niepożądane, o szerszym zakresie - np. ataki na ludzi czy psy, nad nimi powinniśmy pracować. Rozwiązując kwestie zasadnicze i pozwalając psu odzyskać emocjonalną równowagę, z automatu eliminujemy część pozostałych zachowań. Są one wtórne - zanikają, gdy eliminujemy źródło. Niestety nie dotyczy to stereotypii i zachowań nawykowych lub samonagradzających.

Uwaga! Zaburzenie kolejności może doprowadzić do nasilenia złych zachowań. Obroża antyszczekowa, czy w ekstremalnym wydaniu podcięcie strun głosowych, faktycznie uciszą psa. W rewanżu mamy bliską 100% szansę na wzrost agresji i demolkę mieszkania.

Dlatego pytana o to co zrobić z psem, który szczeka i startuje do ludzi... opowiadam o piłeczce, komendzie siad czy bieganiu przy rowerze.

Zasady Psiego Wychowania?

Porzucenie i unikanie schematów oraz nauka nowych reakcji. Panuje tu trudna do zaakceptowania zasada - działamy odwrotnie do tego, co podpowiada serce i rozum.

Gdy mamy psa, który zachowuje się nadmiernie agresywnie - zamiast nerwowo pokrzykiwać i ściągać smycz, robimy krok do tyłu i ją luzujemy.

Gdy pies do nas nie wraca i nie reaguje na nasz głos - zamiast ganiać go z wrzaskiem, próbujemy go przyciągnąć szczebiotliwym głosem lub piszczącą zabawką.

Gdy pies nie chce oddać aportu - zamiast szarpać się z nim czy wyrywać na siłę z pyska, proponujemy mu coś równie atrakcyjnego. Przecież to my kontrolujemy zasoby...