Psie Wychowanie

Chodzenie przy ulicy

 new-york-city-dog-on-madison-avenue-1958-archival-photo-poster-print

Chodzenia przy ulicy warto uczyć przy użyciu smyczy, nawet jeśli pies ładnie chodzi przy nodze. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo.


Smycz przez zmniejszenie dystansu wymusza zwiększoną koncentrację. Pies z automatu uczy się innego zachowania niż luzem. Zazwyczaj poruszamy się stałymi trasami, co dodatkowo ułatwia psu wejście w schemat. Przez ograniczenie przestrzeni, pies nie podchodzi do krawędzi jezdni w sytuacji innej niż przejście dla pieszych. Skoro nie podchodzi, uczy się, że wzdłuż ulicy idzie się w bezpiecznej odległości. Pamiętaj! Twój pies kocha schematy - wykorzystaj to dla jego bezpieczeństwa.
Pies na smyczy nie musi być przez Ciebie bez przerwy odwoływany, nie osłabiasz dzięki temu reakcji na imię oraz nie przeszkadzasz w penetracji. Uporczywe zmuszanie psa do koncentracji na właścicielu, wzbudza psią frustrację. Szczególnie jeśli po tym jak zwróci na Ciebie uwagę, nie wydarza się nic atrakcyjnego.

Wskazówki:
1. Minimalna odległość od jezdni to ok. 5 metrów. Zdążysz zareagować i zatrzymać psa w sytuacji awaryjnej (np. kot po drugiej stronie ulicy).
2. Zacznij od ulicy gdzie jest dużo samochodów ale mały ruch pieszy. Mniejsze rozproszenie to efektywniejsza nauka.
3. Stań z psem przy jezdni i z komendą siad, poobserwujcie przez kilka minut przejeżdżające obok Was samochody.
4. Przejdź się w dość bliskiej odległości od jezdni, tak by pies musiał zwrócić uwagę na mijające go samochody.
5. Zmień kierunek i powtórz spacer w dość bliskiej odległości od jezdni. Pokażesz psu, że samochód może pojawić się nagle, nadjeżdżając od tyłu.
6. Wycofaj się na bezpieczną odległość i kontynuuj spacer w dystansie, w którymi pies za jakiś czas będzie chodził luzem.