• Mikołajek

  Mikołajek

  Mikołajek. Seria książek napisana przez René Goscinny oraz Jean- Jacques’a Sempego.

  Seria książeczek o chłopcu imieniem Mikołajek, który z swymi przyjaciółmi Joachimem, Euzebiuszem, Akcestą, Ananiaszem oraz Maksencjuszem przeżywają różne, zabawne przygody. Każdy z chłopców uwielbia psocić przez co nasz mały bohater uwielbia spędzać czas również  na zabawach i figlach z przyjaciółmi. Mikołajek chodzi do szkoły, odrabia lekcje, stara się pomagać rodzicom, jednak nie zawsze mu to wychodzi. A jego próby pomocy sprawiają tylko więcej problemów i kłopotów.

  • “Mikołajek”
  • “Rekreacje Mikołajka”
  • “Mikołajek i inne chłopaki”
  • “Wakacje Mikołajka”
  • “Joachim ma kłopoty”, który został wydany w 1982 roku, później tytuł zmieniono na ” Mikołajek ma kłopoty”
  • “Nowe przygody Mikołajka”
  • “Nieznane przygody Mikołajka”.

  Po 30 latach od śmierci René Goscinny jego córka Anna postanowiła wydać nigdy wcześniej niepublikowane opowiadania. Zostały one wydane pod tytułem “Nowe przygody Mikołajka”. Wszystkie perypetie naszego głównego bohatera zostały zekranizowane w 2009 roku przez Laurenta Tirard. Przez wiele lat książki wydawano o takim samym wyglądzie w charakterystycznym kwadratowym formacie. Na pięćdziesięciolecie pierwszego polskiego wydania przygotowano nową edycję. Powiększony format i nowe okładki kryją jednak te same wesołe oraz czarujące historie, które bawią nie tylko dzieci lecz również ludzi starszych. Nic dziwnego, że kolejne pokolenia sięgają po ową serię. Postać małego psotnego chłopca z pewnością można zaliczyć do kultowych postaci jak Laky Luke czy Asterix, których postacie stworzył Rene Goscinny. “No bo co w końcu, kurczę blade!”

  Seria “Mikołajek” napisana jest w dziecięcej narracji. Napisana lekkim i prostym językiem, z punktu widzenia Mikołajka. Seria wraz z wszystkimi przygodami umie poprawić humor, a dzieciaki się nim zachwycają. Lektura napisana w łatwy sposób zdecydowanie z myślą o naszych małych milusińskich. Choć dość niepozorna można w niej dostrzec wiele wątków edukacyjnych. Szczególnie, że bohaterowie książki często swoje problemy rozwiązują bijąc się lub zachowując się w niewłaściwy sposób. Jako rodzice wątpię byśmy chcieli, aby nasze dzieci tak się zachowywały. Dlatego ta książka jest idealna by móc zacząć rozmowę z dziećmi na takie tematy jak umiejętność radzenia sobie w kryzysowych oraz trudnych sytuacjach. Choć nie wiem jak bardzo byśmy chcieli, nie damy rady zamknąć naszych pociech w złotej klatce. Wszystko co jest opisywane w książce jest widziane oczami dziecka. Książka ukazująe różnice w postrzeganiu wszystkiego, że to co dla nas dorosłych i rodziców może być przemocą to dla dzieci jest po prostu zabawą.

   

 • Mikołajek

  Zabawy z Mikołajkiem

  Całkiem nowe wydanie, całkiem znanej historii!

  O tym jak popularne stały się przygody tego małego, niezwykłego chłopca świadczyć może chociażby fakt, że na temat jego wybryków mogą spokojnie porozmawiać babcia z wnuczką podczas popołudniowej herbatki z ciasteczkiem. Dzieje tego francuskiego rozrabiaki zna wiele pokoleń, bowiem opowiadające o nim książki dostępne są w Polsce już od pięćdziesięciu lat! Z okazji tej wyjątkowej rocznicy przygotowane zostało nowe wydanie, odświeżające cały cykl. Może dzięki temu niektórzy znów chwycą po tę lekturę, przypomną sobie jak wspaniały jest “Mikołajek” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/mikolajek-rene-goscinny) i zarażą sympatią do niego młodsze pokolenie w swojej rodzinie!

  Mikołajek i jego banda!

  Któż nie zna tych szalonych chłopców? Każdy inny, a dzięki temu wyjątkowy! Od każdego z nich możemy nauczyć się czegoś pożytecznego!

  Mikołaj, główny bohater, który zdradza nam swoje myśli i oprowadza po swoim młodzieńczym życiu.

  Alcest, najlepszy kumpel głównego bohatera, często mówi z pełną buzią, ponieważ jest wielkim miłośnikiem wszystkiego, co tylko da się zjeść!

  Gotfryd, syn bogatego ojca, który często chwalił się kolejnymi otrzymanymi od niego podarkami, co niekiedy wpędzało go w pychę i czyniło go zbyt pewnym siebie.

  Kleofas, dobra dusza całej paczki, uznawany za najgorszego ucznia w klasie, jednocześnie jednak każdy wiedział, że może na niego zawsze liczyć.

  Ananiasz, przez niektórych uznawany za kujona i pupilka nauczycieli, bał się lekarzy i często powtarzał, że się zabije. Chłopak nosił okulary, które stały się dla niego pretekstem do unikania szkolnych bójek.

  Rufus, jego znakiem rozpoznawczym jest gwizdek, który dostał od taty-policjanta. Wyróżnił się także zbieractwem znaczków.

  Maksencjusz, najszybszy biegacz w klasie, nieco zadufany w sobie, przez co nigdy nie zapraszał kolegów do własnego domu.

  Euzebiusz, jako najsilniejszy i najpostawniejszy ze wszystkich swoich kolegów, najczęściej “dawał im w nos” czym zyskał sobie ich respekt.

  Joachim, inteligentny, schludny i zadbany. Nie za bardzo lubił się dzielić, bojąc się, że niezdarni chłopcy zniszczą jego rzeczy. 

  Ahoj, przygodo!

  Przezabawne zrządzenia losu, które nie jednego czytelnika rozbawią aż do łez! Z Mikołajkiem po prostu nie sposób się nudzić, ponieważ jest to bohater, który naturalną, wrodzoną sympatią, wciąż zyskuje sobie nowych przyjaciół! Jego niezliczone perypetie spisane zostały przez René Goscinnego w kilkunastu książkach, w tym między innymi “Mikołajek i inne chłopaki” oraz “Wakacje Mikołajka”.

  Genialna współpraca


  René Goscinny to Żyd polskiego pochodzenia, przodownik w dziedzinie komiksu w Europie, pisarz i scenarzysta o bujnej wyobraźni, posługujący się zadziwiająco lekkim językiem! To spod jego pióra wyszły takie klasyki jak przygody Lucky Luke’a czy komiks o Asteriksie! Książki o Mikołajku stworzył wraz z francuskim ilustratorem i rysownikiem Jeanem Jacques – Sempe. To on wykreował kultowy wizerunek chłopca, którego z podziwem i uwielbieniem obserwują całe rzesze młodszych i starszych czytelników!

   

 • Mikołajek

  “Mikołajek” Rene Gościnny

  O czym jest książka “Mikołajek”?

  Mikołajek” (tytuł oryginalny “Le Petit Nicolas”), książka autorstwa duetu Rene Gościnny – Jean Jacques Sempe, to pierwsza z części serii o przygodach chłopca. W jego życiu dzieją się niesamowite przygody, które młodzieniec przeżywa wraz ze swoimi przyjaciółmi. Jego zdolność do wpadania w tarapaty i wychodzenia z nich z wdziękiem jest niezwykła. Książkę tworzy kilka opowiadań, z których każde jest osobną lekcją. Łączy je postać głównego bohatera. Część historii dzieje się w domu, inne w szkole czy na podwórku, podczas zabaw z kolegami. Przeżywane przygody kończą się morałem, z którego najmłodsi mogą wyciągnąć lekcje dla siebie. Dla dorosłych to może być również wskazówka, jak postępować z dziećmi. Mikołajek przez jednych jest nazywany niesfornym – ma bowiem swoje zdanie, nie zgadza się na to, co mu nie pasuje i potrafi bardzo emocjonalnie wyrazić swoje zdanie. Inni powiedzą, że jest charakterny, bo wie czego chce i od najmłodszych lat dąży do tego.

  Książka “Mikołajek” Rene Gościny – idealny na długie zimowe wieczory

  Całe pokolenia dzieci i dorosłych, już od lat 6o-tych XX wieku, śledzą z wypiekami na twarzach zdarzenia, jakich bohaterem jest rezolutny Mikołajek. Chłopiec żyje w realiach swojej epoki, wychowywany w idealnym wręcz systemie. Mimo odległości geograficznej, jego zachowania mogą odnaleźć w sobie zarówno młode pokolenia, które dopiero odkrywają świat, jak również dorośli, wspominając własne perypetie. Wkraczanie w świat dojrzewania, relacje z rówieśnikami i rodzicami, jak również pracownikami szkoły, poznawanie otoczenia – to wszystko pojawia się w przygodach Mikołajka.

  Obok pierwszej książki Mikołajek ze strony www.taniaksiazka.pl w serii pojawiły się również inne tytuły, m.in.:

  • “Rekreacje Mikołajka”;
  • “Wakacje Mikołajka”;
  • “Mikołajek i inne chłopaki”;
  • “Mikołajek m kłopoty”;
  • “Nowe przygody Mikołajka” (dwa tomy);
  • “Nieznane przygody Mikołajka”.

  Kilka słów o autorach


  Rene Gościny to autor wielu książek i komiksów dla dzieci. Z pochodzenia jest polskim Żydem, urodzonym w Paryżu. Z tego powodu humor występujący w historiach przez niego pisanych jest niezwykle wysublimowany. Z najbardziej znanych serii (obok historii Mikołajka) nazwisko Rene Gościnny pojawia się przy postaciach takich jak kowboj Lucky Luke oraz Gal Asterix.

  Jean Jacques Sempe, według pomysłu Rene Gościnny’ego, stworzył ilustracje do książek o przygodach Mikołajka i jego najbliższych. Barwne ilustracje pomagają jeszcze bardziej plastycznie wyobrazić sobie, co dzieje się w życiu chłopca.